Zmywarki kompaktowe to doskonałe rozwiązanie dla 1-2 osobowych gospodarstw domowych z niewielką kuchnią lub małym aneksem kuchennym. Czym różni się taki sprzęt od dużych zmywarek? Odpowiadamy!   

Mała kuchnia musi być funkcjonalna   

Urządzając niewielką kuchnię lub mały aneks kuchenny należy pamiętać o tym, że pomieszczenie to powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Ze względu na niewielką przestrzeń wiele osób stawia jedynie na podstawowy sprzęt AGD, jak lodówka czy płyta indukcyjna, rezygnując tym samym np. ze zmywarki. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie. Trzeba bowiem pamiętać, że brudne naczynia i tak będzie trzeba zmywać, a następnie gdzieś przechowywać aż do wyschnięcia.   

Zmywarka do małego mieszkania – czy warto?  

Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie jest sens zagracać przestrzeń suszarką do naczyń, skoro naczynia można zmyć i wysuszyć w niewielkiej zmywarce. Kompaktowa zmywarka pozwala więc nie tylko zaoszczędzić miejsce, które przeznaczone zostałoby na duży zlew czy suszarkę, ale i pieniądze. Odpowiednio wykorzystywana zmywarka zużywa bowiem znacznie mniej wody niż ma to miejsce podczas ręcznego zmywania. Nie bez znaczenia jest oczywiście również kwestia wygody. W końcu mało kto lubi zmywać naczynia, a idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji może być mała zmywarka kompaktowa. 

Rodzaje zmywarek, czyli jaką wybrać zmywarkę do małego mieszkania?   

Oferta producentów zmywarek do naczyń jest tak bogata, że bez problemu znaleźć można większy sprzęt przeznaczony do sporych kuchni, jak i mniejszy, który dobrze sprawdzi się w kawalerkach. To tzw. zmywarki kompaktowe o szerokości nawet 45 cm. Dostępne są one zarówno w opcji wolnostojącej, jak i w formie małych zmywarek do zabudowy. Kompaktowy sprzęt różni się także głębokością i wysokością, dlatego swoją wymarzoną zmywarkę znajdą nawet najbardziej wymagające osoby.   

Czy zmywarki kompaktowe dobrze spełniają swoją rolę?  

Nie należy w żaden sposób obawiać się kompaktowego sprzętu. Małe zmywarki są w stanie równie dokładnie umyć naczynia, co większy sprzęt. Podczas zakupu należy kierować się tylko odpowiednimi parametrami, np. klasą zmywania i klasą suszenia. Wybierając najwyższe parametry, można mieć pewność, że sprzęt spełni swoją funkcję. W zdecydowanej większości przypadków główna różnica pomiędzy zmywarką kompaktową, a większym sprzętem, sprowadza się do wielkości komory, a tym samym ilości naczyń, jakie umieścić można w środku. W przypadku 1-2 osobowego gospodarstwa domowego, wielkość zmywarki kompaktowej nie powinna jednak stanowić żadnego problemu.   

Zmywarka kompaktowa – zalety   

Małe zmywarki (http://electrolux.pl/kitchen/dishwashing/dishwashers/built-in-compact-dishwasher/) mają również zalety, które nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka. Po pierwsze to niższy stopień zużycia wody i prądu. Małe zmywarki uważane są za dużo bardziej ekologiczne niż duży sprzęt, który zajmuje wiele miejsca w kuchni. Po drugie, mała zmywarka pracuje bardzo cicho, nawet o kilka dB mniej na tle innych modeli. Takie rozwiązanie pozwala na komfortową rozmowę czy home office w kuchni. Nie bez znaczenia jest także cena. Zmywarki kompaktowe są zwykle o kilkaset złotych tańsze niż duży i rodzinny sprzęt.   

Kiedy zmywarka pod zabudowę, a kiedy wolnostojąca?   

Decydując się na zakup zmywarki kompaktowej, przede wszystkim należy wybrać charakter sprzętu. Osoby, które mają przed sobą remont lub urządzanie kuchni, mogą postawić na sprzęt pod zabudowę. Zmywarka będzie wówczas schowana pod blatem i frontem. Sprzęt nie będzie się wyróżniał w kuchni i będzie spójny z meblami. W przypadku umeblowanych już kuchni łatwiej będzie zainwestować w zmywarkę wolnostojącą. Tutaj znaleźć można sprzęt kolorze bieli, czerni czy srebra. Dopasować go można więc zarówno do kuchni w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym czy nawet retro.   

Zmywarka kompaktowa – jaką kupić?   

Ciekawym produktem, który doskonale sprawdzi się w niewielkiej kuchni, jest zmywarka kompaktowa do zabudowy marki Electrolux. Sprzęt posiada program Eco, który czuwa nad tym, aby zmywarka pobierała jak najmniej wody oraz prądu. Bardzo przydatny jest także 20-minutowy program zmywania, który jest idealny dla średnio zabrudzonych naczyń. Oszczędność wody i mniejszy pobór energii elektrycznej to nie tylko niższe rachunki, ale także i troska o planetę i przyszłe pokolenia.   

Artykuł powstał we współpracy z marką Electrolux

Jak oceniasz ten przepis? Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Udostępnij!