Piernikowe ptasie mleczko to rewelacyjny wypiek, który sprawdzi się szczególnie w sezonie świątecznym. Już jesienią w wielu domach pojawiają się pierniki. Ich zapach kojarzy nam się z tą porą roku, a później ze świętami, gdzie na stole zazwyczaj pojawia się ciasto piernikowe.
Ciasto piernikowe ptasie mleczko to połączenie piernika z delikatną pianką na bazie galaretki i śmietanki kremówki. Wykończone delikatną polewą czekoladową, która nadaje mu elegancji i fajnego wyglądu. Słodycz ciasta przełamany jest dżemem z czarnej porzeczki, który moim zdaniem idealnie do niego pasuje.
Zapraszam na pyszne ciasto piernikowe ptasie mleczko. Idealne na święta i nie tylko!
PRZEPIS NA PIERNIKOWE PTASIE MLECZKO
Składniki
PIERNIK
- 4 jajka rozmiar L (temp. pokojowa)
- 120 g masła (temp. pokojowa)
- 200 g miodu
- 100 g cukru
- 200 g kwaśniej śmietany 18%
- 260 g mąki pszennej
- 25 g kakao
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
PIANKA
- 1 galaretka cytrynowa
- 250 ml gorącej wody
- 270 ml śmietanki kremówki
POLEWA CZEKOLADOWA
- 60 ml śmietanki kremówki
- 25 g masła
- 20 g cukru
- 20 g kakao
- 1 łyżka żelatyny
DODATKOWO
- 1/2 słoika dżemu z czarnej porzeczki
Wykonanie
- Masło ucieramy z cukrem na puszystą masę. Kiedy zrobi się jasna i puszysta, stopniowo dodajemy żółtka. Ucieramy na małych obrotach. Następnie powoli wlewamy płynny miód, dodajemy śmietanę, miksujemy do połączenia składników.
- Przesianą mąkę mieszamy z kakao, przyprawą do piernika oraz sodą. Całość przekładamy do masy jajecznej i mieszamy.
- Białka jajek ubijamy na puszystą pianę z dodatkiem szczypty soli. Przekładamy do masy jajecznej i delikatnie mieszamy.
- Gotową masę przekładamy na blaszkę 22×22 cm, wyścieloną papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 165 stopni i pieczemy 55-60 minut, do suchego patyczka.
- Galaretkę rozpuszczamy w 250 ml gorącej wody i pozostawiamy do przestygnięcia.
- Schłodzoną śmietankę kremówkę ubijamy na puszystą pianę. Pod koniec ubijania wlewamy powoli przestygniętą galaretkę. Gotową masę wstawiamy do lodówki, by zaczęła tężeć.
- Przestygnięty piernik smarujemy dżemem porzeczkowym i wykładamy na niego tężejącą masę. Całość odstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.
- Polewa: śmietankę, masło, cukier oraz kakao przekładamy do rondelka i podgrzewamy, mieszając do połączenia składników. Żelatynę rozpuszczamy w odrobinie wrzątku, dodajemy do polewy i mieszamy. Tak przygotowaną polewę wykładamy na ciasto. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin.